ALK 20379.05 -0.49%GRNT 1200 0%KMB 16880.15 -0.24%RMDEN22 87 0%STBP 730 0%

Новороденче, кое било прогласено за мртво, се разбудило на погребот- семејството верува во чудо

Нејзините блиски кои се потресени од сѐ, изјавија дека не исклучуваат „Божја интервенција“, пренесува El Tiempo. Девојчето е родено околу...

Силјановска бараше кривично да се гонат потписниците од Преспа, а сега зборува за НАТО, изјави Пендаровски

Стево Пендаровски вечерва за време на собирот во Велес рече дека некои од политичките противници порано зборуваа против Преспанскиот договор,...

Владата одлучи средите на 24 април и на 8 мај да бидат неработни и за приватните фирми

По општата забуна дали деновите на гласањето 24 април (среда) и 8 мај (среда) ќе бидат неработни денови само за...

Неколку можни одмазднички сценарија на Израел: „Сега сме во нова, многу опасна фаза“

Воениот кабинет на Израел не успеа да се договори по две жестоки седници за тоа како да одговори на иранскиот...
zhelezara akeli
МАКЕДОНИЈА

Мицкоски повторно го нападна Пендаровски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска на митингот во Валандово ги повтори старите обвинувања за Стево Пендаровски дека во изминативе пет години...

Затворени 14 основни школи за една учебна година, Од нив 11 биле На македонски јазик и 3 На албански

На крајот на учебната 2022/23 година во Македонија имало 14 основни училишта помалку во споредба со претходната година, според податоците...

Проблемот со приватните специјализанти по медицина да се решава по изборите, одлучи Владата

Владата, се вели во соопштението по денешната седница, во активна соработка со специјализнатите досега покажала огромна грижа за унапредувањето на...

ДУИ е загрижена од апстиненцијата на ВМРО за членство на Косово во Советот на Европа

ВМРО-ДПМНЕ, освен што планира изолација од Европската Унија, истото го сака и со соседните земји на Северна Македонија. По замрзнатите...
СВЕТ

Си Џинпинг предложи четири принципи за да се реши состојбата во Украина

„Прво, приоритет треба да биде поддршката на мирот и стабилноста, воздржувајќи се од барање себични цели. Второ, треба да ја...

Продолжува изборот на поротници за судењето на Трамп, половина е 96-те се откажаа

Уште пет потенцијални поротници се отпуштени од историското кривично судење на Доналд Трамп, додека адвокатите се обидуваат да изберат комисија...

Инцидент во Франција: Се обиделе со дрон да достават дрога во затвор

Инцидентот се случил во близина на затворот кој се наоѓа на четири километри јужно од градот Екс-ан-Прованс, во селото Луинес,...

Командант на Хесболах е убиен во израелески напад во Либан

Се вели дека еден од нивните авиони го „погодил и елиминирал“ Исмаил Јусаф Баз во областа Аин Ебел во Либан,...
ХРОНИКА

Малолетник украл автомобил, па со него се забил во друг

Ноќва во 02.05 часот во Тетово, полициски службеници од СВР Тетово лишиле од слобода малолетник од Тетово. Тој се сомничи...

Санкционирани 188 возачи во Скопје

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден продолжи со контролите во областа на сообраќајот, при што на...

Уасен малолетник од Тетово кој одзел автомобил

Полициски службеници ноќеска уапсиле малолетник во Тетово, кој украл возило „фолксваген пасат“. Возилото и е вратено на сопственичката, а против...

Приведен дилер во Охрид, пронајдена дрога

Во Охрид вчера во 19:30 часот полициски службеници од СВР Охрид го лишиле од слобода Н.М.(40) од Охрид затоа што...
БАЛКАН

Грција и Кипар и ова лето ќе се поврзат бродски, лани со траектот патувале над 7.000 патници

Трета година по ред, за време на летниот период ќе функционира бродската линија што ќе ги поврзе Грција и Кипар,...

Парламентарните избори во Хрватска ќе ги следат 5.333 набљудувачи

Парламентарните избори во Хрватска утре ќе ги следат вкупно 5.333 набљудувачи, соопшти Државната изборна комисија (ДИК). За следење на работата...

Грчки дипломат со искуство од Далечниот Исток ќе биде нов амбасадор на ЕУ во Скопје- Кој е Михалис Рокас, наследникот на Гир

Михалис Рокас ќе биде новиот амбасадор на Европската Унија во Македонија, објави Европската служба за надворешни работи. Тој до сега...

„ПРЕПОРАЧАА ПРИЕМ НА КОСОВО, ТОА НЕ Е ДРЖАВА“ Дачиќ реагира, „денеска е ден на срамот за Советот на Европа“

По веста дека Парламентарното собрание го усвои предлогот за прием на Косово во Советот на Европа (СЕ), со реакција се...
ТВ ЕМИСИИ
КУЛТУРА

Литера 2024: „Летаме заедно“ – Книгата и уметноста ве носат до најголемите височини

59 Споделувања Share Tweet Шестото издание на меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера“ ќе се одржи од...

Улична уметност во Скопје

Уметноста е забележан момент. Смрзната слика која мигот го отсликува, поставен како растојание меѓу двете најкратки точки на еден нечуен...

Втор циклус на повикот за аплицирање во рамките на проектот „Култура и креативност за Западен Балкан“ финансиран од ЕУ

Министерството за култура и Националната комисија за УНЕСКО на Република Северна Македонија денеска информираат за вториот циклус на повикот на...

Продолжи снимањето на филмот „Скејтањето не е за девојчиња” во режија на Дина Дума

Во Скопје денеска почна третата недела од снимањето на долгометражниот филм „Скејтањето не е за девојчиња” во режија на Дина...
ЖИВОТ

Фрлил камера во море, па снимил страшни сцени: Веќе не влегувам во вода

Ова место е популарно кај туристите и рибарите, но не е безбедно за капачите. Не сте импресионирани? Погледнете што снимила...

Кејт Мидлтон се огласи на „X“, за прв пат откако објави дека има рак

Таа се осврна на неодамнешните напади во Австралија. Имено, 40-годишен маж избоде до смрт шест лица во трговски центар во...

Ќе се каете ако одлучите да ги оставите: Четири хороскопски знаци најтешко го поднесуваат крајот на љубовта

Разделбите се едно од најстресните искуства, особено ако тоа не е избор на двајцата партнери. Понекогаш луѓето донесуваат избрзани одлуки...

Илон Маск воведува претплата на социјалната мрежа X

Новите корисници на социјалната мрежа Х, порано позната како Твитер, наводно ќе треба да платат скромна такса доколку сакаат да...
СПОРТ

Милошевиќ не е повеќе селектор на БиХ: Ќе го наследи легенда и желбата на навивачите?

Саво Милошевиќ не е повеќе селектор на Босна и Херцеговина, пишуваат тамошните медиуми. Фудбалскиот сојуз на Босна и Херцеговина одлучи...

Надал за својот следен противник: Моето тело е како џунгла, не знам дали ќе можам да го следам неговиот ритам

Рафаел Надал имаше посакуван старт во Барселона и победи на земја по пауза од речиси две години, откако ова попладне...

Ларкин со ултиматум до Ефес

Еден од најдобрите кошаркари во Европа и играч на Анадолу Ефес, Шејн Ларкин, на крајот од сезоната ќе стане слободен...

Пеп: Ако го кажам тоа во Мадрид…

ТЕХНОЛОГИЈА

На NASA и треба нов план за испорака на примероците од карпи од Марс на Земјата

Мисијата за испорака на примероци од карпи од Марс на Земјата за да се утврди дали тие содржат траги од...

Ario е акциона – авантура со Metroidvania примеси

Ario е игра која влече силна инспирација од Prince of Persia игрите. Таквото нешто е јасно и од приказна и...

Трансформирајте го вашето лого во интересна илузија

Доколку имате здодевно и неинспиративно лого, би можеле да пробате да ги размрдате работите така што ќе му вдахнете на...

Овие три професии нема да може да ги замени вештачката интелигенција! Бил Гејтс објаснува и зошто

Бил Гејтс во својот блог „Gates Notes“, навел на кои професии вештачката интелигенција нема да има влијание во иднина. Бил...
ЗАБАВА

НОВИ ШОКАНТНИ ТВРДЕЊА ЗА ДВОЈНИОТ ЖИВОТ НА ЏЕНАН ЛОНЧАРЕВИЌ Сосетка вели дека пејачот има дете со љубовницата

Пејачот Џенан Лончаревиќ се разведува по 25 години брак од сопругата Самира со која има две деца. Откако во медиумите...

Дарко Гелев – Брејк отвора ново радио – најави дека ќе биде број 1, а откри и како ќе се вика

Во минатонеделното издание на емисијата посветена на главниот град на Македонија – „Скопје Але-Але“ која се емитува на ТВ Телма,...

Џони Деп ги изненади фановите во Лондон, сите забележаа дека ослабел

Носеше црн костум на Диор, бела кошула и сив капут. Комбинираше и очила за сонце. 60-годишниот актер спремно им позираше...

ПРВА ПОРАКА НА КЕЈТ МИДЛТОН ОТКАКО СООПШТИ ДЕКА ИМА РАК Еве на кого се обрати принцезата од Велс

Кејт Мидлтон повторно се огласи, што може да се протолкува како нејзино прво јавно огласување откако на 22 март со...
СЦЕНА

Луѓето открија како се вика фустанот на Меган маркл и коментираат: „Па, сега е јасно што мисли за Хари“

Меган Маркл и принцот Хари присуствуваа на хуманитарен поло натпревар во петокот, кој беше организиран за поддршка на неговата добротворна...

КАРЛЕУША ГИ ИСТУРИ ГРАДИТЕ НА МАСА – но кога стана и се сврти, на задникот имаше што да се види, папараците се држеа за глава, па имаа полни раце работа

Јелена Карлеуша денеска е говорник на прес-конференцијата по повод „Youth fest“ во клубот Дом на млади, а штом се појави...

Пејачката го сподели рецептот за успешен брак: Маја откри што никогаш не би му простила на сопругот!

Браковите кои траат со години, па и со децении, деновиве пукаат како балони. Маја Беровиќ откри низ што никогаш не...

„Распеано рибарче“ слави јубилеј, 25. роденден

На големата сцена во центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, вчера и денеска се одржува 25-то издание на детскиот...
ЗДРАВЈЕ

Здравје: Ореви за реобновување на клетките

Охрид, 15. април 2024 (ОХРИДПРЕС) – Грст ореви на ден може да помогнат за забавување на растот на канцерогените тумори...

Изгледот на јазикот го открива вашето здравје: Оваа боја укажува на опасен проблем со црниот дроб и панкреасот

Секој од нас од време на време добива обоена обвивка на јазикот. Најчесто има бела или жолта боја. Тоа обично...

Без болки во грб и нозе за 7 дена…Облога од глина и коприва која моментно помага..

Како НЕДОСТАТОКОТ ОД СОН се рефлектира на ТЕЖИНАТА?

Многумина кои се борат со вишокот килограми бараат некакво решение кое ќе даде брзи резултати. Но, науката одамна вели дека...
КУЈНА

Објавена е листата на 10-те најдобри кашкавали во светот, меѓу нив еден е од регионот

Објавена е листата на 10 најдобри кашкавали во светот во 2023 и 2024 година, според податоците собрани од кулинарското списание...

Брз мус од бело чоколадо! Слатка симфонија на вкусови на која е тешко да се одолее

Овој рецепт за чоколаден мус ќе го задоволи вашето слатко со минимален труд. Брзо се подготвува, уште побрзо исчезнува од...

Потребни ви се само 5 минути: Едноставен десерт во чаша кој ќе го обожуваат љубителите на јагоди

Љубителите на јагоди веќе можат да уживаат во ова слатко овошје, а со овој многу едноставен рецепт јадењето јагоди може...

Храна која спречува Алцхајмерова болест

Има многу работи што можеме да ги направиме за да го заштитиме нашето когнитивно здравје како што старееме, но еден...