ALK 17021.19 -1.96%GRNT 1397.97 0%KMB 11891.02 -1.68%KVAS 12000 0%MTUR 4650 -1.06%RZUS 51 0%SBT 3000 0%SPAZ 7000 32.08%STB 1400 0%STIL 135 0%TEL 372 -0.53%TKVS 5005 -9%TNB 26000 -2.76%TTK 1400 2.94%

Благоев: Бугарската православна црква ја пропушти шансата и ќе мора да ја признае Македонската црква

Откако Српската православна црква (СПЦ) ѝ даде автокефалност на Македонската православна црква - Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) Бугарската православна црква (БПЦ)...

Почна пријавувањето за настанот на тркала „Вози право, вози здраво“

Настанот „Вози право, вози здраво“ повторно се враќа на скопските улиците. На 5 јуни (недела) градот по шести пат ќе...

Хегер: Ако Украина не успее, Словачка е следна, Украинците мора да победат

Премиерот на Словачка, Едуард Хегер предупреди за иднината на својата земја, во случај Русија да ја порази Украина. – Ако...

Зеленски постави услов за разговор со Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски кажа дека би прифатил исклучиво директно да разговара со рускиот претседател Владимир Путин, а не преку...
zhelezara akeli
МАКЕДОНИЈА

Малку официјални детали за „пукањето во воздух“ во Чаир

По завчерашниот инцидент во Чаир во кој учествувале и полициски функционери, а било пукано во воздух, официјално од МВР нема...

Пендаровски-Кулеба: Целосната поддршка за Украина и украинскиот народ

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Давос, оствари кратка средба со министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба. Претседателот Пендаровски...

Арсовски: Кога ќе приложат писмен доказ од Влада дека службениците не патувале како новинари?

Трет ден Владата на СДСМ молчи за екскурзиите на шестте владини службеници кои биле во Софија, најверојатно запишани како новинари,...

Тренчевска вели дека брзите решенија во справувањето со насилството врз жените се приоритет

Министерката за труд и социјaлна политика, Jованка Тренчевска денеска имаше воведно обраќање на тркалезната маса на тема „Заедно до брзо...
СВЕТ

Папата за масакрот на децата во Тексас: Доста со неселективната продажба на оружје

Папата Франциско денеска изјави дека „срцето му е скршено“ поради пукањето во училиште во Тексас, во кое загинаа 19 деца...

Молдавија поради војната сака што побрзо во ЕУ: „Не ѝ давајте само на Украина“

Молдавија има „историска“ можност да ѝ се приклучи на Европската Унија и кои било проекти за приближување на земјата до...

Европска комисија: Заобиколувањето на санкциите на ЕУ ќе стане кривично дело

Европската комисија денеска предложи кршењето на санкциите на ЕУ да се додаде на листата на кривични дела, како и да...

„Фајзер“ ќе ги продава своите лекови на најсиромашните земји по непрофитна цена

„Фајзер“ ќе ги направи сите свои патентирани лекови, вклучително и „Паксловид“ за третман на Ковид-19 и „Ибранс“ против рак на...
ХРОНИКА

Прилепчанец со електричен тротинет удри во „ауди“

Малолетно дете управувајќи електричен тротинет удрило во паркирано „ауди“. var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]); „На...

Напад врз полицаец на улица во Гостивар

Секторот за внатрешни работи Тетово информира дека вчера (24 мај) околу 3.50 часот на улица „Гоце Делчев“ во Гостивар, полициски...

Тешка сообраќајка во Скопје: Има и повредени, едно лице заврши во болница

Тешка сообраќајна несреќа утринава се случи во Скопје, едно лице е тешко повредено. Несреќата се случила утринава околу 7 часот...

Тешка сообраќајна незгода кај ТЦ „Капитол мол“, двајца повредени

Тешка сообраќајна незгода меѓу две возила марка „опел“ се случи на булеварот „Јане Сандански“ кај ТЦ „Капитол мол“, во која...
БАЛКАН

Лапид: Отвораме ново поглавје во односите со Турција

Шефот на израелската дипломатија, Јаир Лапид денеска изјави дека по „подемите и падовите“, Израел и Турција отвораат ново поглавје во...

Полицаец уби колега во полициска станица во Тирана | ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО

Полицаецот Лудијам Заими со службен пиштол застрела свој колега во полициската станица број 3 во главниот град на Албанија, Тирана . Албанската телевизија...

Вучиќ: Тешка дискусија за иднината на Западен Балкан – Абазовиќ повикан во Охрид на Отворен Балкан

Српскиот претседател Александар Вучиќ, кој е на Светскиот економски форум во Давос, на својот Инстаграм профил напиша дека имал тешка...

Вучиќ од Давос: Односите меѓу Македонија, Србија и Албанија никогаш не биле подобри

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ престојува во Давос, каде присуствува на годишниот состанок на Светскиот економски форум. Вучиќ зборувајќи за...
ТВ ЕМИСИИ
КУЛТУРА

Кинетички скулптури

Концерт на квартетот „Инструментал“ вечерва во КИЦ

Со почеток во 19 часот и 19 минути утре во Салон 19:19 ќе се одржи концерт на квартетот „Инструментал“. Квартетот...

„Варијации“ на Симон Трпчески избран за албум на месецот во Британија

Британското музичко списание „Грамофон“ ги избра новиот албум на Симон Трпчески, „Варијации“, за албум на месецот. Ова е трет албум...

Отворање изложба „Пресоздавање“ на Слободан Милошески

Во Уметничка галерија Безистен – Штип денеска ќе биде отворена изложбата „Пресоздавање“ од авторот Слободан Милошески. Изложбата е составена од...
ЖИВОТ

Некои морски видови повторно се појавија во Мраморно Море по долго време

Некои морски видови што со години не биле забележани во Мраморното Море, повторно се појавија, благодарение на плодот од преземаните...

Дневен хороскоп – 25-ти мај

ОВЕН Во изминатиов период бевте доста фокусирани на домот и семејството. Следниот период ќе сакате да се релаксирате во позната...

Девојка мамела при полагање матура во Австрија – може да заврши во затвор

Поради мамење на матурски испит по економија, 18-годишна девојка од Австрија, може да заврши во затвор, јавија странски медиуми. Таа...

3 хороскопски ЗНАЦИ кои ги очекуваат големи промени во јуни!

СПОРТ

Дојде денот кога Ѓоковиќ ќе игра против Вајда

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ во второто коло ќе се сретне со Алекс Молчан. Српскиот тенисер е голем фаворит против...

НБА Топ 5: Вечер во знакот на Лука Дончиќ

Изминатата вечер во најсилната кошаркарска лига беше одигран четвртиот натпревар од финалето во Западната конференција по која на 3-1 намали...

Од први јули на сила стапуваат нови правила во ракометот

Љубителите на ракометот од први јули ќе треба да се привикнуваат на новите правила, но истото ќе мора да го...

Куни Моралес останува уште една сезона во РК Вардар

Десниот бек Куни Моралес го продолжи договорот со Вардар и ќе игра во „црвено-црниот“ дрес и следната сезона. Кубанскиот интернационалец...
ТЕХНОЛОГИЈА

Xiaomi 12S ќе има Leica леќи

. Xiaomi и Leica официјално се придружуваат во ново партнерство и првиот заеднички развиен телефон ќе биде лансиран во јули....

Натпревар: Тој што ќе успее да ја хакне „тесла“, добива 600.000 долари и го задржува автомобилот

На традиционалната 15. конференција „Pwn2Own“, организирана од „Зиро деј инишијатив“, одржана во Ванкувер, се собраа голем број хакерски истражувачи чија...

Подгответе се на визуелни промени на Инстаграм: Компанијата направи свој фонт

Инстаграм претстави големо „освежување на брендот“... Инстаграм креираше сопствен фонт под назив Instagram Sans, кој доаѓа од различни подфонтови. Компанијата...

Поради инфлацијата, најголемиот руски мобилен оператор сега продава половни телефони

ЗАБАВА

Адвокатката на Џони Деп без коментар за шпекулациите за љубовна афера

Милиони гледачи ширум светот ја следат правната битка меѓу холивудските тешкаши Џони Деп и Амбер Херд, коментираат американски медиуми, додавајќи...

Реакции на холивудските актери по масакрот во Тексас

Холивудските глумци се јавија со реакции по масакрот кој се случи во основното училиште во Тексас, во кој тинејџер уби...

СЕ БАКНУВААТ ПРЕД СИТЕ – Анастасија и Немања не се срамеа во дискотека да разменуваат нежност откако не се виделе подолг период

СЕ БАКНУВААТ ПРЕД СИТЕ – Анастасија и Немања не се срамеа во дискотека да разменуваат нежност откако не се виделе...

ИМА САЛА ЗА БАЛ, БАЗЕН И ДУРИ 235 ПРОЗОРЦИ: Ѕирнете во дворецот од 50.000.000 евра на Драгана Мирковиќ

Фолк ѕвездата Драгана Мирковиќ живее со сопругот Тони и децата во Виена, во прекрасен дворец вреден 50 милиони евра. Еден...
СЦЕНА

Meрлин го забрануваше српското знаме, а со црногорското се нагрна

На прославата на Денот на независноста на Црна Гора, специјален гостин беше Дино Мерлин кој одржа спектакуларен концерт, а во...

Добив уште една ќерка, тоа е мојата снашка Софија: Драган Дац го жени синот, еден месец откако тој и Весна правеа венчавка

Еден месец по неговата венчавка, го жени синот Јаков! Еден месец откако се ожени со Весна со која живеат заедно...

Оливера Ќирковиќ 10 години беше по грчките затвори, а сега Грците ќе снимаат серија за најпознатата „Пинк Пантерка“ на Балканот

Една од најпознатите членки на криминалната банда „Пинк Пантер“ Оливера Чирковиќ беше во Скопје на Саемот на книга. Таа го...

Road Rage: Америка и Канада, Лоши возачи, удри и бегај, карма, судири… 21.05.2022 / ВИДЕО

The post Road Rage: Америка и Канада, Лоши возачи, удри и бегај, карма, судири… 21.05.2022 / ВИДЕО appeared first on...
ЗДРАВЈЕ

НОВИ СОЗНАНИЈА ЗА КОВИД-19: Омикрон нема штетно влијание на здравјето на срцето кај младите

“Спротивно на нашата хипотеза, немаше разлика во ниту еден од овие параметри помеѓу здравите вакцинирани млади возрасни лица кои се...

Од витамин Ц до комплексни антиоксиданти – Со што се’ се богати пролетните ЈАГОДИ?

Јагодите се омиленото овошје на многумина од нас, но освен што се превкусни, тие ни нудат и низа на корисни...

Синди Крафорд (56) се колне во оваа диета и изгледа брутално: Овој режим на исхрана симнува 5 кг за една недела! (МЕНИ)

Синди Крафорд има 56, но и покрај тоа, може да засени и двојно помлади жени со својот изглед. Во една...

Дали кафето и чајот влијаат на хидратацијата на организмот?

Дали кафето и чајот влијаат на хидратацијата на организмот, иако имаат диуретичи својства? Еве што велат експертите. Да се остане...
КУЈНА

Памук мека жолта погача со кашкавал – се топи во уста

Појадок кој се подготвува од навечер за следно утро – превкусно!

Во вечерните часови, пред да одите во кревет, измешајте ги состојките во тегла, и наутро кога ќе станете ќе имате...

Потребни ви се 2 МИНУТИ и само 2 СОСТОЈКИ: Како се прават ДОМАШНИ КНЕДЛИ за супа кои се топат во уста?

3 освежителни, малку поинакви салати со краставица кои вреди да ги пробате

Сезоната на краставици ја прогласуваме за отворена. Всушност, краставиците ни се достапни во текот на целата година, но ништо не...