ALK 20559.44 1.21%KMB 17228.47 1.64%KVAS 12000 0%MPT 65999.72 0%S2909333 95 2.04%SKSEA4S 278 0%STB 1426.25 0.44%TEL 413.38 -1.58%TETE 2800 0%TKVS 6150 0.82%TNB 34949.16 3.25%UNI 7096.97 1.39%USJE 31257 2.48%

“Уплатив 500 евра за Леонид, инвалидниот скутер кој Благојчо го продава ЌЕ ОСТАНЕ КАЈ НЕГО“

Фицо: Членки на ЕУ и НАТО размислуваат за праќање на војници во Украина

Неколку членки на ЕУ и НАТО размислуваат за воени распоредувања во Украина, изјави во понеделник словачкиот премиер Роберт Фицо. Говорејќи...

Од сируп против кашлање починале 68 деца во Узбекистан, осудени се 23 луѓе

Обвинетите се прогласени за виновни за даночно затајување, продажба на неквалитетни или фалсификувани лекови, злоупотреба на положбата и овластувањето, небрежност,...

Топ Тема (26.02.2024) Интервју со првиот вицепремиер Бојан Маричиќ

На пат кон ЕУ заглавени на пасошко? Ќе каже ли конечно некој како да се снајдат нашинците низ Европа? Колку...
zhelezara akeli
МАКЕДОНИЈА

Бојмацалиев: Нема хаос и опструкции во управните служби

Не е вистина дека некој нешто сменил, се работи за уште една лажна вест. Ако ги земеме бројките од 29...

Таравари собрал 8.000 потписи за еден ден

Кандидатот на Коалицијата „ВРЕДИ“ Арбен Таравари, во рок од еден ден доби доброволна поддршка од повеќе од 8.000 граѓани. Иако...

Маричиќ: Во јуни треба да пристигне пратка од 300 000 обрасци и до септември да имаме 1 900 000 издадени пасоши

Измените на Законот за безбедност во патниот сообраќај, со кои беше продолжена важноста на возачките дозволи со старото уставно име...

Бојмацалиев во однос на пречекувањето на обрасците за пасошите: Бев таму за да им ја доловам на граѓаните реалноста

Дополнителниот заменик министер во Министерството за внатрешни работи Митко Бојмацалиев во емисија на ТВ Стар вели дека нема никакви поместувања...
СВЕТ

Заврши расправата во Хаг за војната во Газа, повеќето држави со осуда за Израел

Во текот на шест дена, Меѓународниот суд на правдата сослуша невиден број земји, дури 52, а повеќето од нив утврдиле...

Серија инциденти на земјоделските протести во Брисел

Група земјоделци кои учествуваат во денешните протести во Брисел организирани од белгиската валонска Обединета федерација на групите на земјоделци и...

Фицо: Членки на ЕУ и НАТО размислуваат за испраќање војници во Украина

Неколку членки на ЕУ и НАТО размислуваат за воени распоредувања во Украина, изјави во понеделник словачкиот премиер Роберт Фицо. Говорејќи...

Воз поминал 70 километри без машиновозач, едвај го запреле за да спречат катастрофа

На социјалните мрежи кружат видеа на кои се гледа како воз со голема брзина поминува покрај неколку станици. Извештаите покажуваат...
ХРОНИКА

Казни за 355 возачи за брзо возење на територија на цела држава

Казнети се 355 возачи во текот на вчерашниот ден во спроведената акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за...

Убиство во скопско, сомневања за крвна одмазда во пресметките во подземјето

На патот Горно Блаце – Долно Блаце во понеделникот вечерта во автомобил со автоматско оружје е пукано во повозрасен маж...

Крвна или криминална одмазда му пресуди на таткото на Гани Туша?

Крвна или криминална одмазда му пресуди на Зељкиф Туша , таткото на Гани Туша кој е осомничен за убиството на...

Две жени се расправале, па се истепале кај Бит Пазар

На 25.02.2024 во 20:50 часот во СВР Скопје било пријавено дека на подрачјето на Бит Пазар, по претходна расправија, бил...
БАЛКАН

Безбедносни мерки на највисоко ниво во Тирана поради посетата на Зеленски и самитот Украина – Западен Балкан

17 Пред посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски и самитот Украина – Југоисточна Европа, безбедносните мерки во Тирана се подигнати...

Тупаници и пцовки: сообраќајна кавга заврши во тепачка, во Белград

Кавга во Белград ескалираше во тепачка меѓу двајца учесници во сообраќајот кои освен остри зборови и пцовки, си разменија и...

Полицијата објави фотографии на убијците на српскиот ММА борец Стефан Савиќ

Српскиот репрезентативец и ММА борец Стефан Савиќ беше брутално убиен на 25 февруари, а припадниците на полицијата веќе ги идентификува...

Студентот кој го преживеа страшниот судир меѓу возови во Грција сè уште е во кома – беше најден жив помеѓу 57 мртви

Помина една година од страшниот судир на патнички и товарен воз во близина на Лариса, Грција. Невидената несреќа однесе дури...
ТВ ЕМИСИИ
КУЛТУРА

Хрватскиот научник Фран Туќан во книгата „По Македонија“ (1921) пишува: Македонија е колевка на словенското христијанство, писменост и цивилизација

„Книгата претставува патување низ градовите и местата во Македонија, со поширок историски и географски опис на секое место каде што...

Необичните одлуки на жирито на овогодинешното Берлинале

Завчера, 24.02., заврши 74-тото издание на Берлинскиот филмски фестивал. Жирито беше предводенo од Лупита Нионго („12 години роб“, „Црн пантер“),...

Клинци број 2 – младинско книжевно читање во Europe House Скопје

50 Споделувања Share Tweet На второто книжевно младинско читање кое ќе се одржи во Europe House Скопје, на 1. март...

Резултати од меѓународниот поетски натпревар „Прегрни ме со стих 2023“

Со доделување на плакетата за пласман и промоција на поезијата во регионот заврши втората сезона на поетскиот фестивал „Прегрни ме...
ЖИВОТ

Купила печено пиле, па се шокирала од она што го нашла во кесата

Нејзиното видео брзо стана вирално, а таа открива какво изненадување ја чекало во пакувањето. Жената очекувала вкусен оброк, а добила...

Стјуарди и стјуардеси знаат теквондо- набрзина„средија“ пијан патник

Пијан патник вербално и физички го нападнал кабинскиот екипаж, а она што следело била брза реакција на екипажот која што...

Големи промени во март за 4 хороскопски знаци: Ѕвездите ќе им бидат поволни, а помошта од повисоките сили ќе пристигне во кризни моменти

Љубовниот и финансискиот хороскоп за март 2024 година носи возбудливи настани, но и совети кои можат да ви ги донесат...

Бездомник комбинирал облека од контејнер и станал дизајнер- комплет продава за 1.500 евра

Талкајќи по улиците на Лавов (Украина), Славик бил, е и ќе биде откровение во светот на модата. Сè започнало кога...
СПОРТ

Фиорентина со голем пресврт до победа против Лацио

sportmedia.mk...

Хап: Лесно е со бек како Нено, дај му ја топката и уживај

Македонската сениорска кошаркарска репрезентација стигна до првиот триумф во квалификациите за Евробаскетот 2025 откако на гостински терен славеше убедливо против...

Гирона им се врати на победите: Блесок на Савио против Столе Димитриевкси

Гирона стави крај на серијата од два порази во низа откако во 26. коло славеше на домашен терен со 3-0...

Џирона подобра од Рајо на Столе Димитриевски

ТЕХНОЛОГИЈА

Телескопот James Webb пронајде злато во вселената

Телескопот Џејмс Веб беше лансиран на 25 декември 2021 година. Така започна неговото долго патување низ космосот. Тоа веќе овозможува...

Безос, „Нвидија“ и „Интел“ инвестираат милиони во стартап за хуманоидни роботи со вештачка интелигенција

„Фигјур АИ“ (Figure AI), стартап-компанија специјализирана за развој на хуманоидни роботи со вештачка интелигенција, неодамна привлече инвестиции од „Нвидија“, извршниот...

Друштвените мрежи пред испит од вештачката интелигенција на европскитe избори

Брзиот развој на вештачката интелигенција носи нови досега непоминати предизвици за друштвените мрежи и нивното влијание врз демократските процеси. Изборите...

За 60 милиони долари Reddit дозволи Google да ја тренира ВИ на постови од нивната платформа

Reddit склучи договор со Google што му дозволува на гигантот за пребарување да ги користи објавите од порталот за онлајн...
ЗАБАВА

Џон Траволта снимил бизарен филм, што заработил на благајните само 3.000 долари

The Fanatic е психолошки трилер од 2019 година, во режија на фронтменот на Limp Bizkit, Фред Дарст. Во филмот, Траволта...

Мет Дејмон продуцираше филм за легендарниот концерт на U2 во Сараево и испрати предупредување до планетата: Сличностите меѓу војната во Југославија и Украина се морничави

Мет Дејмон, продуцент на документарниот филм „Kiss the Future“ за концертот на U2 во 1997 година во Сараево, рече дека...

Кој е „ЗГОДНИОТ ТАТИЧКО“ од „Никогаш не е касно“: Објавува провокативни фотки и...

Нова тужба против Депардје- уште 13 жени го обвинуваат актерот за вознемирување

Правниот застапник кој веќе ја брани актерката Шарлот Арно, наводната жртва на силување за која беше покренато обвинение против Депардје...
СЦЕНА

📸 ФИФИ СИ ГИ ОСТВАРИ СОНИШТАТА Не е веќе Филип, а ќе се изненадите како изгледа

Пред повеќе од една деценија Филип Јаневски – Фифи од Драчево се пријави на музичкото шоу „Х-Фактор“ и стана познат...

Победи во „Ѕвездите на Гранд“, а потоа стана успешен адвокат – погледнете со каква убавица се ожени

Пејачот Стефан Петрушиќ се натпреваруваше во „Ѕвездите на Гранд“ во 2011 година и излезе како победник во таа сезона. Иако...

Новиот документарец на „Netflix“ гледачите го опишуваат како еден од најморничавите досега – приказната е вистинита

„Can I Tell You a Secret?“ е насловот на застрашувачкиот документарец којшто ги заинтригира гледачите, а истиот е снимен според...

Почина актерот Кенет Мичел, долго се бореше со УЖАСНА болест

Актерот Кенет Мичел почина на 49-годишна возраст по долга битка со амиотрофична латерална склероза (АЛС), потврди неговото семејство. -Пет ипол...
ЗДРАВЈЕ

Овие четири намирници кои го јакнат вашиот имунитет би можеле да ви го продолжат животот

Веројатно сите би сакале да ја доживееме 100-та година, но постојат некои практични чекори кои може да ги преземете за...

ЕВЕ ДАЛИ ГАЗИРАНАТА ВОДА Е ВСУШНОСТ ЗДРАВА: Има само еден одговор на прашањето што ги мачи луѓето со години!

Икањето може да биде знак за сериозни здравствени проблеми

Икањето понекогаш може да биде многу неугодно и напорно, но најчесто трае по неколку минути. Но се случува некој да...

Еве колку чини преглед кај доктор Несторовиќ: За термин се чека 6 месеци, а на бројот за закажување е невозможно да се добие

Цената на преглед кај Бранимир Несторовиќ е иста како кај многу приватни ординации. Цената на преглед кај д-р Бранимир Несторовиќ...
КУЈНА

Кремаста супа од зеленчук и печурки

11 Состојки: – 1 главица кромид – 1 чешне лук – 1 морков – 1 компир – 10 см од...

Палента колач со мед и јогурт

Овој десерт од палента со мед и јогурт е совршен, бидејќи му дава нежен цветен вкус, а додавањето на сок...

Протеински бомбици: Готови за час, а одлична и вкусна закуска за пред тренинг!

Потребно е: 40 g протеини по вкус 30 гр овесна каша 30 гр путер од кикирики парчиња темно чоколадо Подготовка:...

ГРАНОЛА: Здрав доручек во кој ќе уживате секое утро

41 Споделувања Share Tweet Потребно е: 3 чаши овесна каша 1 шолја сечкани ореви по ваш избор 3 супени лажици...