ALK 22139 -0.04%KMB 24202 0.24%REPL 17580 0.03%TEL 410 -1.97%TNB 44199 0%TTK 1600 0.02%UNI 7200 0%
БАЛКАН

Човекот кој макотрпно се бореше со Ковидот во Прилеп, повеќе од заслужено застанува на чело на Центарот за јавно здравје

Eден од најголемите борци со Ковидот во Прилеп, д-р Горан Кузески е нов директор на Центарот за јавно здравје во...

Пленковиќ за масакрот во Дарувар: Шокирани сме, тоа е монструозен чин

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денешниот масакр во Домот за стари лица во Дарувар го оцени како монструозен чин, каде пет...

Поради шпионажа за „АТС груп“ од Македонија приведени се тројца инженери од Крушик во Ваљево

Во денешната акција на Безбедносно-информативната агенција (БИА), Воено-бебедоносната агенција (ВБА), МВР и Вишото јавно обвинителство во Ваљево, уапсени се тројца...

Fiat Grande Panda ќе чини помалку од 23.000 евра, за српските граѓани е 5.000 евра поевтин, еве зошто

Електричниот Fiat Grande Panda, со кој е најавен кам-бекот на ФИАТ на светските пазари ќе се произведува во Србија, ќе...

Хаџиу на распит во обвинителство по изјавите за вмешаност на Србија во бегствата од косовските затвори

Министерката за правда на Косово, Албулена Хаџиу е интервјуирана денеска во Специјалното обвинителство откако изјави дека криминалните групи поврзани со...

Работниците во Хрватска имаат најдолга работна недела во ЕУ

Податоците на Европската фондација за подобрување на условите за живот и работа (Eurofound) покажуваат дека работниците во Хрватска имаат најдолга...

Убиецот од старскиот дом во Хрватска ќе биде сослушан: Познат е и мотивот за ова злосторство

Шест лица се убиени вчера во Домот за стари и изнемоштени лица на улицата Мажураниќева во Дарувар. Пет лица загинале...

Поради имотен спор ја убил мајка си и пет други

Пензионираниот воен полицаец Крешимир Пахокки (51), кој вчера во Домот за стари и изнемоштени лица во Дарувар уби шест лица...

Косовската влада разочарана од одлуката на ЕУ за укинување на визите за косовските Срби со пасоши од Србија

Владата на Косово изрази разочарување по одлуката на Европската унија за укинување на визите за косовските Срби кои имаат пасоши...

Шест години од катастрофалните пожарите во близина на Атина со над 100 жртви, судскиот процес во тек

Пред точно шест години, на 23 јули 2018 година, Грција се соочи со еден од најкатастрофалните пожари во поновата историја,...
zhelezara akeli