ALK 16838.65 -2.69%GRNT 1301.41 -1.08%KMB 10399.94 -0.62%MAKP 553 -2.98%MPT 75200 -1.7%RMDEN19 99.9 0.1%RMDEN20 99.91 0.01%STIL 93 -1.06%TEL 331.05 0.32%
ТЕХНОЛОГИЈА

Како изгледаше слетувањето на кинескиот вселенски брод: Космонаутите се вратија назад по 90 дена поминати во вселената

Тројца кинески космонаути се вратија денес по тримесечната мисија во вселената. Ние Хаишен, Лиу Боминг и Танг Хунгбо слетаа денес...

Кинезите развија супер брз тест за антитела на Ковид-19

Едноставен тест од пет минути може точно да утврди дали веќе сте прележале од Ковид-19 или дали имате имунолошка заштита...

NASA намерно ќе предизвика судир на летало и астероид

Американската вселенска агенција NASA планира да почне мисија за тестирање методи дизајнирани за потенцијално да го сменат патот на астероидот...

Microsoft Office 2021 пристигнува на 5. октомври

Компанијата Microsoft на 5. октомври ќе лансира нова потрошувачка верзија на својот пакет за продуктивност Office 2021. Се работи за истиот...

Дали делта-сојот на коронавирусот е поопасен за децата?

Во последниве месеци некои американски болници примија рекорден број деца со ковид-19, што предизвика страв дека сега доминантниот делта-сој на...

По три месеци во вселената, кинеските астронаути се вратија на Земјата

Тројцата кинески астронаути се вратија на Земјата. Тие минаа три месеци во вселената, а тоа е, официјално, најдолгото време за...

НАСА планира намерно да направи судир помеѓу летало и астероид со цел да се спаси Земјата од апокалипса

НАСА планира намерно да предизвика судир помеѓу летало и астероид за да направат проба за спасување на Земјата од евентуална...

GoPro ја претстави новата Hero 10 Black камерата

GoPro ја претстави својата најнова премиум акциона камера, која користи 23.6MP сензор, има нови и подобрени перформанси во услови на...

Млади мобилизатори со швајцарска помош иницираат конкретни промени на локално ниво

26-годишната Мартина Јаческа е од Пробиштип. Во период од шест месеци, во рамки на нејзина иницијатива, таа го следеше спроведувањето...

AOC претставува 4K/144Hz и 1080p/260Hz AGON гејминг монитори

AGON серијата монитори на компанијата AOC доби два нови члена, а во прашање се AG324UX со 4K резолуција и 144Hz освежување,...
zhelezara akeli