ALK 18350 0.09%KMB 14400 -0.58%MPT 63925 0.04%MTUR 4501.5 0.03%RMDEN22 89.36 1.18%STB 1373.4 1.69%TEL 380 -0.1%TKVS 6100 1.67%TNB 29200 -0.66%TTK 1450 3.57%UNI 5300 2.81%USJE 30385 0%
СВЕТ

Велика Британија воведе санкции против руски хакери поради сајбер-шпионски операции

Во соопштението е посочено дека сајбер-шпионирањето било спроведено од група хакери зад кои стои единица на сајбер-шпионски операции од ФСБ...

Борел го поддржа Гутереш за ставот СБ на ОН да интервенира во војната во Газа

- Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, го поддржа повикот упатен од генералниот секретар...

ОРБАН НЕ ОТСТАПУВА: На состанокот на Европскиот совет треба да се воздржиме од приказната за членство на Украина во ЕУ

Добивај вести на Viber Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, најави дека Европската унија треба да се воздржи од разговори за...

Израел: Црвениот крст да има пристап до заложниците во Газа

„Меѓународните организации знаат кој е нивниот мандат, а ги знаат и фактите, Хамас ги спречува да ја вршат својата работа“,...

Тинејџерка избодела соученик во училиште во Перт

Оваа информација дојде откако осмоодделенката Алина А.(14) утринава пукала во училиштето во Брјанско и ја убила Марија Н, ранила уште...

Претседателот на Иран за време на посетата на Русија го обвини Западот дека „го поддржува израелскиот геноцид“

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси го обвини денес Западот дека го поддржува израелскиот геноцид над Палестинците во Појасот Газа на почетокот...

Иранскот претседател Раиси го осуди „геноцидот“ во Газа

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси го обвини во четвртокот Западот дека го поддржува израелскиот „геноцид“ над Палестинците во Појасот Газа, на...

Бразил испраќа војска на границата со Венецуела- ќе почне ли нова војна за нафта?

Регионот Есекибо, богат со нафта, е спорен уште од 19 век, кога Гвајана беше британска колонија. Венецуела ги обнови своите...

Силен земјотрес го потресе Мексико, се појавија првите снимки

Епицентарот бил во близина на градот Куалута на длабочина од десет километри. На социјалните мрежи почнаа да кружат првите видеа...

Вработени на американската амбасада им давале мито на шпански разузнавачи за државни тајни

Шпанија дискретно протера најмалку двајца вработени на американската амбасада обвинети за подмитување шпански разузнавачи во замена за државни тајни, објави...
zhelezara akeli