ALK 22147.09 0%BIM 18001 15.76%GRNT 1410 0%KMB 24143.2 0.6%MPT 82471.43 0.57%REPL 17574.66 0.53%RMDEN22 83.86 -1.34%STB 1642.55 0.59%STIL 137.52 4.18%TNB 44197.74 -0.07%TTK 1599.75 -0.01%UNI 7200 0.7%USJE 37150 -0.13%VITA 10011 0.11%
ЗДРАВЈЕ

Д-р сци. Ирена Андонова: ХИСТЕРОСКОПИЈА – РЕШЕНИЕ ЗА ПОЛИПИ НА МАТКАТА

Хистероскопијата претставува неинвазивна процедура, при што се користи инструмент со камера која се внесува во матката преку вагината без правење...

Што се антиандрогени лекови?

Ракот на простата е еден од најчестите видови рак кај мажите. Простатата е мала жлезда која се наоѓа под мочниот...

Најсреќните деца учат една вештина од своите родители

Л есно им е на родителите да забележат кога нивните деца минуваат низ стресни моменти – нивното лице и глас...

Доволна е само една голтка секое утро! Додадете една лажица од ОВА во маслиновото масло и решете ги дигестивните проблеми

Најдоброто средство за превенција за здрав црн дроб е неговото секојдневно чистење – секое утро на празен стомак пијте по...

НОВА СТУДИЈА: Вообичаена вирусна инфекција може да го зголеми ризикот од аутизам кај децата

Едно од 200 бебиња во САД се раѓа со ЦМВ секоја година Д ецата родени со цитомегаловирус, вообичаена вирусна инфекција,...

Зеленчукот го сечат на листови и никогаш не ја јадат оваа храна: Јапонките не се дебелеат и не им треба диета – еве зошто!

Јапонките отсекогаш важеле за едни од најубавите и најелегантните жени на светот. На 30 години изгледаат како да имаат 18,...

Фитнес тренер од САД: Четири навики за подобра форма

Џена Рицо, фитнес-тренер од САД, ги наведува четирите навики кои ја одржувале во добра форма со години. Тоа се: пешачењето...

Нов вид на коронавирус се шири во Холандија: „FLiRT“ предизвикува нов бран инфекции, има ли причина за паника?

Новата варијанта на коронавирусот, позната како FLiRT, предизвика бран на инфекции во Холандија и покрај летните горештини. Професорот по вирологија...

Дали СТРЕСОТ го забрзува СТАРЕЕЊЕТО?

Во оваа статија ќе се задржиме на еден неизбежен дел од сечие секојдневие – стресот. Веќе имаме зборувано за неговиот...

Разговор со физиотерапевтката Стојaнова: „Класната ми кажа дека нема ни да запишам медицина, а сега со корективни вежби споделувам здравје“

„Кога завршував основно, класната сите нè праша што ќе запишеме во средно. Кога  ме праша мене, јас ѝ одговорив дека...
zhelezara akeli