ADIN 750 2.6%ALK 14056.61 0.41%GIMS 9240 29.96%INBR 4000 0%KMB 7697.77 -2.28%MPT 71000.01 0%REPL 106000 0%RMDEN18 99.5 0%RMDEN19 99.5 0%SBT 3292 -4.57%STBP 501 -11.95%STIL 58 0%TNB 19585.34 -1.8%TTK 1359.63 -3.36%ZIMS 1268 0%
МАКЕДОНИЈА

Позитива на денот: Откриен рис надвор од Маврово, еколозите следат мажјак во „Јасен“

Македонско еколошко друштво (МЕД) соопшти дека конечно обележале со околувратник млад мажјак од загрозениот балкански рис, кој е првиот рис...

Заев деновиве очекува „утовар“ на кинеските вакцини за Македонија

Премиерот Зоран Заев очекува овие денови да има информација од Кина кога ќе почне утоварот на вакцините. Тој денеска во...

„МАШАЛА ФИЛИПЧЕ“ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА: Седум починати од Ковид 19, 19 отсто позитивни или 234 лица од 1 208 тестови!

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 1.208 тестирања, а регистрирани се 234 нови...

Коцарев: Се радувам што на Филолошкиот факултет не постои идеја за укинување на катедрите за македонски јазик

Љупчо Коцарев, претседателот на МАНУ, изјави денеска дека се радува што се покажале како неточни неговите тврдења дека се укинува...

Проект за реконструкција: Каков ќе биде новиот изглед на Универзална сала?

Универзална беше е и очигледно останува омилена културна институција на многумина скопјани. За мене тоа е доволна причина и мотив...

Заев: Заложби за нулта дискриминација, градење, еднакво, праведно и правично општество

Ова е денот кога ја нагласуваме еднаквоста и еднаквиот пристап на сите без исклучок кон човековите права и кон еднаквиот...

Маричиќ: Успешно стартува првата фаза од попишувањето

Министерот за правда Бојан Маричиќ во придружба со заменик-министерот за правда Агим Нухиу, директорот на Државниот завод за статистика Апостол...

По два месецa од пожарот, „Глобал“ повторно отворен

Два месеца по големиот пожар што го зафати Трговскиот центар „Глобал“ во Струмица, денеска почна да работи делот од Градскиот...

Заев: Владата ниту преговарала, ниту ќе преговара за македонскиот идентитет и јазик

Љубчо Ѓеоргиевски на фб се нуди да го “распрачат“ на дуел, Заев се дистанцира од ставовите на коалиционерот. Додека Бугарите...

Симовски: Пописот е во интерес на граѓаните на државата

Куманово, 1 март 2021 (МИА) – Најважно за сите е да имаме доволно точни, навремени и квалитетни информации, што ќе...
zhelezara akeli