ADIN 750 2.6%ALK 14056.61 0.41%GIMS 9240 29.96%INBR 4000 0%KMB 7697.77 -2.28%MPT 71000.01 0%REPL 106000 0%RMDEN18 99.5 0%RMDEN19 99.5 0%SBT 3292 -4.57%STBP 501 -11.95%STIL 58 0%TNB 19585.34 -1.8%TTK 1359.63 -3.36%ZIMS 1268 0%
КУЛТУРА

Златни глобуси за филмовите „Земја на номадите“ и „Борат 2“ и серијата „Круната“

Што се однесува до продукциите, ниту едно студио или стриминг платформа не однесе толку награди колку „Нетфликс“. Јасно е дека...

Ристовски: Министерство за култура и стручната комисија дали имате елементарни познавања од математика? За етика сум сигурен дека немате

Режисерот Јован Ристовски  на социјалните мрежи реагираше за доделените сретства од Годишната програма на Министерството за култура. Министерство за култура...

Повик на МСУ за учество на 13. Биенале на млади уметници

Музејот на современа уметност во Скопје упати повик за учество во биналето за млади уметници на возраст од 18 до...

Нова книга за млади во издание на Паблишер

Издавачката куќа Паблишер, во рамки на едицијата „Приказни што нѐ обединуваат“, поддржана од програмата „Креативна Европа“ на Европската Унија, неодамна...

Овој четврток уште еден концерт „Филхармонија за Филхармонија“

По првиот камерен концерт кој се одржа на крајот од минатата година, на кој настапија музичари од оркестарот на Филхармонија,...

Почнува 71. Берлинале, Наградите ќе се објават в петок онлајн, а ќе се доделат налето во живо

Седумдесет и првото издание на Берлинскиот филмски фестивал почнува денес, со онлајн издание поради пандемијата на ковид-19. Петнаесет филмови се...

Уште еден концерт „Филхармонија за Филхармонија“

По првиот камерен концерт кој се одржа на крајот од минатата година, на кој настапија музичари од оркестарот на Филхармонија,...

Книга за албанскиот проблем во Југославија

„Македоника литера“ ја објави книгата „Албанскиот проблем во Југославија по Тито (1980 – 1990)“ од Маријана Стамова, докторка по историски...

Објавен 19-тиот меѓународен конкурс за Стрип- Велес 2021

Стрип центарот на Македонија со седиште во Велес го објави, традиционалниот, 19-ти по ред меѓународен конкурс за Стрип. Рокот за...

Страст за лутање – тема на конкурсот за биеналето на млади уметници

Музејот на современа уметност (МСУ) го објави повикот за учество на 13. Биенале на млади уметници, кое ќе трае од...
zhelezara akeli