ALK 16838.65 -2.69%GRNT 1301.41 -1.08%KMB 10399.94 -0.62%MAKP 553 -2.98%MPT 75200 -1.7%RMDEN19 99.9 0.1%RMDEN20 99.91 0.01%STIL 93 -1.06%TEL 331.05 0.32%
КУЈНА

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Хранливо беби пире од брокула

Потребно: 2-3 цвета брокула 1 морков ½ компир 1 лажица ориз Подготовка: Ставете го претходно измиениот ориз да се вари...

Ќе ви замириса целиот дом кога ќе ја извадите од рерна: Овошни коцки со јаболки кои се вистинско богатство на вкусови!

ВКУСНО ЧУДО КОЕ ЧЕСТО ЌЕ ГО ПРАВИТЕ: Брза пита со сирење без кори, 5 минути подготовка

Најдобрата слаткарка на светот наместо чоколадо користи грав, наместо шеќер – сол

Маша Салопек работи во Словенија, таа е главна слаткарка на врвниот словенечки ресторан Хиша Франко, а нејзините деликатеси ги препознало...

Лесна торта со јагоди и кисела павлака

Подготовка 1. Павлаката се меша добро со шеќерот во прав, бисквитите се потопуваат во млеко, секоја пред да се употреби....

Колач со јаболка и ореви

Потребни состојки: 2 јаболка, излупени и исечкани на коцки сок од половина лимон 200 гр. шеќер 150 гр. грубо исечкани...

Турско ќофте

Подготовка: 1. Изреднајте го кромидот, а лукот испресувајте го и додадете ги состојките за ќофте, па се заедно измесете убаво....

ЕКСТРА РЕЦЕПТ: Од сите брзи залиени пити, оваа е наједноставна – БРЗИ И ВКУСНА ПИТА СО МЕСО

КИСЕЛЕЊЕ НА ЗЕЛКА ВО КЕСА – БЕЗ НЕПРИЈАТНИ МИРИСИ ВО СТАНОТ: Брзо киселење и без преточување

Со чај до подобро здравје

Од античките Египќани до модерната јапонска култура, чајот веќе долго време е почитуван поради бројните здравствени придобивки кои ги нуди....
zhelezara akeli