ALK 16087.42 0.46%GIMS 9240 0%GRNT 1533.86 2.2%KMB 10838.39 -1.32%LOZP 2600 8.33%MPT 66088.31 -0.37%NMTE 820 -8.89%RADE 2100 0%STIL 120 1.69%TNB 21939.08 -0.28%TTK 1384.62 0.36%
КУЛТУРА

Премиера на краткиот филм „ПС Бусан“ на Саша Станишиќ, снимен во Јужна Кореја

Краткиот филм „ПС Бусан“ (PC Busan) во режија на Саша Станишиќ, ќе има македонска премиера во среда (5 октомври) во...

Кореографот Џастин Кабриљос ќе ја одржи работилницата „Канали на чувства“ во МКЦ

Кореографот, уметник и писател Џастин Кабриљос, кој живее и работи во Бруклин денеска во МКЦ ќе одржи работилница насловена „Канали...

„Земја“ на Бојана Артиновска Трпческа во КСП Центар-Јадро

Вечерва во КСП Центар – Јадро својата самостојна изложба „Земја“ ќе ја претстави уметницата Бојана Артиновска Трпческа. Отворањето на изложбата...

Доделени наградите на првиот ИФДТ „ИГОР МАЏИРОВ“ 2022

Доделени наградите на првиот ИФДТ „ИГОР МАЏИРОВ“ 2022 На 04 октомври 2022, во салонот на Театар за деца и младинци...

Бугарската писателка Оља Стојанова-Џакова на книжевна резиденција во Скопје

Во рамките на резиденцијалната програма на издавачката куќа „Готен“, поддржана од европската мрежа за превод и книги „Традуки“, на книжевна...

„КинеНова“ по 7-ми пат во кино Милениум

Со проекција на хрватскиот филм „Чичко“ на режисерите Давид Капац и Андрија Мардешиќ, во кино „Милениум“ ќе се отвори новото...

Во конкуренција од над 370 композиции од цел свет, селектирана „даМар“ на македонската композиторка Дарија Андовска

Во Белград, вечер на свеченото отвoрање на 31-то издание на фестивалот International Review of Composers ќе биде изведена композицијата „даМар“...

Солистички концерт на харфистката Мерсиха Шукри на „Интерфест“

Во рамки на 31. издание на Фестивалот на класична музика „Интерфест“ Битола вечер солистички концерт ќе одржи нашата најпозната харфистка...

„Македонски анимиран филм 1971-1991“ го отвора фестивалот „Балканима“ во Белград

Со проектот „Македонски анимиран филм 1971-1991“ денеска се отвора 19. издание на  „Балканима“ - Европски фестивал на анимираниот филм, кој...

Камерен оркестар на Битола, Мијата и други вечерва на плоштад „Филип Втори

Камерен оркестар на Битола, Мијата и други вечерва на плоштад „Филип Втори Манифестација „Бела ноќ“ која се одржа во саботата...
zhelezara akeli