ALK 16087.42 0.46%GIMS 9240 0%GRNT 1533.86 2.2%KMB 10838.39 -1.32%LOZP 2600 8.33%MPT 66088.31 -0.37%NMTE 820 -8.89%RADE 2100 0%STIL 120 1.69%TNB 21939.08 -0.28%TTK 1384.62 0.36%
МАКЕДОНИЈА

Лефков: На новиот мандатар, Владата која е во оставка му префрла на два дена пред Нова година 12 милиони 531.359 денари на неговата фирма

Лефков: На новиот мандатар, Владата која е во оставка му префрла на два дена пред Нова година 12 милиони 531.359...

ЕУ преферира Македонија да влезе во пакет со Србија, Црна Гора и Албанија

Заменик-амбасадорот на ЕУ Џулијан Васало вели дека целта што си ја постави македонската влада до 2030 година да биде подготвена...

Лефков: Институциите се узурпирани, аферата „Броило“ ќе биде тест за институциите

Лефков: Институциите се узурпирани, аферата „Броило“ ќе биде тест за институциите Денеска обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција...

Владата го задолжи ЕСМ да обезбедува топлинска енергија во Скопје

Фото: Маја Јаневска-Илиева Владата на денешната 86-та седница, со цел обезбедување топлинска енергија во Скопје, донесе одлука со којашто на...

Селмани за состојбата во ДУИ: Решението било во рацете на Али Ахмети

Владата усвои насоки за координација и подготовка на процесот на скрининг

Во пресрет на почетокот на билатераниот скрининг со ЕУ, којшто треба да започне на 7 ноемвври, на барање на Секретаријатот...

Не е време за прибирање политички поени, ќе ги разгледаме предлозите на ВМРО-ДПМНЕ, кажа Ковачевски по средбата со МИЦКОСКИ за енергетската криза

Премиерот Димитар Ковачевски кажа дека ќе бидат разгледани сите предлози на ВМРО-ДПМНЕ во врска со енергетската криза, по нивната денешна...

Се раскинуваат седум договори за концесии на мали хидроцентрали на Шара

Владата ја усвои информацијата во врска со статусот на Договорите за концесија на малите хидроелектрични централи лоцирани во зоните на...

Припадници на Армијата ќе учествуваат во НАТО мисии во Ирак и Летонија

Владата, на денешната 86-та седница, донесе одлука за испраќање припадници на Армијата на Република Северна Македонија и вработени во Министерството...

Универзитетските професори бараат повисоки плати – Влада: Треба да се има предвид економската криза

Сојузот на синдикати на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ побара од Владата зголемување на платите за 25% за вработените. Тие...
zhelezara akeli