ALK 16087.42 0.46%GIMS 9240 0%GRNT 1533.86 2.2%KMB 10838.39 -1.32%LOZP 2600 8.33%MPT 66088.31 -0.37%NMTE 820 -8.89%RADE 2100 0%STIL 120 1.69%TNB 21939.08 -0.28%TTK 1384.62 0.36%
СВЕТ

Русија објави до каде и се нејзините нови граници

Советот на руската федерацијата на пленарна седница во вторникот едногласно одобри четири федерални уставни закони за прием на таканаречените Народни...

Зеленски потпиша декрет кој ги исклучува преговорите со Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски потпиша декрет со кој формално се прогласуваат за невозможни какви било преговори со лидерот на Русија...

Итна седница на Генералното собрание на ОН за руската анексија на четирите украински региони

САД доделуваат нова воена помош за Украина вредна 625 милиони долари

САД издвојуваат уште 625 милиони долари воена помош за Украина. Капацитетите се испраќаат за да се направи разлика на военото...

Лондон ја предупреди Русија на последици од каква било употреба на нуклеарно оружје

Шефот на британската дипломатија Џејмс Клеверли денеска во вторникот изјави дека мора да се запре серијата стратешки грешки на рускиот...

Шефот на ЦИА: Путин е опасен кога е турнат во ќош

Американската разузнавачка заедница внимателно ја следи војната во Украина, но и рускиот претседател Владимир Путин. За рускиот лидер за Си-би-ес...

Финска го отстрани последниот споменик на Ленин од својата територија

Финска– Финска го отстрани последниот споменик на Ленин од својата територија, јавија дел од светските медиуми. Десетици луѓе го гледаа...

Најсмртоносното оружје на Путин снимено на „нуклеарен воз“

Видеото е објавено на промосковскиот телеграм канал Rybar и е снимено во централна Русија. На него се гледа како возот,...

Бајден ја истакна „непоколебливата посветеност“ на САД кон одбраната на Јапонија

Бајден за време на телефонскиот разговор со јапонскиот премиер Фумио Кишида, ја истакна „непоколебливата посветеност“ на Вашингтон кон одбраната на...

Моди до Зеленски: Индија е подготвена да помогне во напорите за мир во Украина

„Моди ја изрази својата цврста убеденост дека конфликтот не може да се реши по воен пат и увери дека Индија...
zhelezara akeli