ALK 15513.45 -1.79%KMB 8749.85 0%MTUR 4550 0%OHB 5577 4.52%REPL 108000 -0.92%SBT 3060 -2.86%STIL 93 2.57%TTK 1495 0%VROS 11000 0%
ЗДРАВЈЕ

Облогоите со компир прават чуда | Болката исчезнува засекогаш

Овие компресии ќе ви помогнат да се справите со првите знаци на проширени вени. Компресии од компир облоги – може...

Колку време треба да помине помеѓу една и друга бременост?

К ога повторно ќе забремените, во целост е ваша одлука, но е и одлука која не секогаш е под ваша...

Благодарница за вработените во ковид-центарот во „Аџибадем Систина“ за пожртвуваноста и посветеноста во време на пандемија

Здружението на медицински сестри, техничари и акушерки на Република Македонија додели благодарница за тимот од ковид-центарот од Клиничката болница „Аџибадем...

Супер-храната или „Feel better, look younger, live longer“

„Супер храната“ ја заслужува својата титула. Во однос на хемискиот состав, суперхраната не изгледа како обична храна. Се карактеризира со...

И семките од лубеница се здрави за јадење

Луѓето се навикнати да ги фрлаат семките од лубеница, веројатно затоа што како деца нѐ учат дека не е добро...

Поради редок синдром, 16-годишна тинејџерка од Филипини „остарела“ преку ноќ: „Не можам да се помирам со својата состојба“

16-годишната Филипинка Раизел Калаго била мисица во неколку наврати, но пред една година започнале нејзините проблеми. Тогаш практично преку ноќ...

7 најчести митови за кафето во кои многумина веруваат, а не би требало

Малку се оние кои не пијат барем шолја кафе наутро, а колку кафето е присутно во нашите секојдневни животи најдобро...

Филипче: Пуштен во употреба новиот лабораториски фрижидер за Клиниката за Ортопедија

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, заедно со амбасадорката на Сојузна Република Германија, Анке Холштајн денес на Клиниката за Ортопедија...

Овие витамини и минерали ќе придонесат да имате повеќе енергија во текот на денот

Ако не внимавате што јадете, подготовете се за жестока борба со заморот. Храната која јадеме содржи одредени витамини и минерали...

Што се случува со организмот кога јадете кајсии?

Зајакнување на крвните садови и срцето Свежите кајсии имаат малку помалку калиум од бананите, а сувите суви кајсии се рекордери...
zhelezara akeli